Nie tak dawno temu, kilkaset kilometrów od południowych granic Polski, istniało państwo, przez wielu uważane za idealne. Powstało jako idea fix jednego człowieka, któremu udało się w jedną całość złożyć układankę różnych narodów i grup etnicznych, języków i alfabetów, kultur i religii. Na kilka dekad w ramach projektu zwanego Jugosławią ujarzmił tę wybuchową mieszankę . Choć na jego rządach kładło się mnóstwo cieni, to póki żył, wszystko działało bez większych zarzutów. Bo (byłych) Jugosłowian więcej łączy niż dzieli. Na gruzach ich niegdyś wspólnego państwa, istnieje dziś kilka niezależnych republik.

Chętnie spędzamy wakacje do Chorwacji, która od lat plasuje się w czołówce ulubionych kierunków Polaków. Czasem wpadniemy na narty do Słowenii, choć ta raczej przegrywa rywalizację z Austrią czy Włochami. I na tym kończy się nasza dzisiejsza znajomość regionu… Dlatego zapraszamy w fascynującą podróż po ziemiach dawnej Jugosławii. Pokażemy mało znane miejsca, opowiemy ciekawe historie, wspomnimy unikatowe zjawiska i nietuzinkowych ludzi. Sprawimy, że nad książką uniosą się niezwykle intensywne aromaty. Opowiemy, czym była Jugosławia, nim nie zmiótł jej z powierzchni ziemi chory nacjonalizm, który najpierw zakiełkował w kilku głowach polityków, a później rozlał się szerokim strumieniem do najdalszych zakątków kraju.

Para w życiu i pracy, która zarazem jest ich pasją. Często są w drodze, o czym później skrupulatnie piszą. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi, starając się odrzeć go ze wszystkich złych stereotypów.

Ich drugą wielką miłością jest obszar byłej Jugosławii. Ciągnie ich tam do ciekawych i niejednoznacznych historii, zabytków, krajobrazów, książek, filmów i muzyki. Oraz do idei, zgodnie z którą ludzie – niezależnie od narodowości i religii – mogą żyć obok siebie. Choć nie raz nie jest to takie proste.

Oboje skończyli studia politologiczne, w czasie których znaleźli swoją drogę zawodową. Paweł kształcił się w fotografii, co zaowocowało licznymi publikacjami i wystawami, a Beata poświęciła się językom i kulturze Słowian, co zaprowadziło ją do uzyskania stopnia doktora w zakresie nauk o polityce. W 2008 r. rozpoczęli przygodę z (własnymi) książkami.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław