Festiwal Podróżników

3 dni prelekcji, pokazów zdjeć i filmów

Festiwal to 3 dni pełne niesamowitych opowieści, niewiarygodnych zdjęć i opowieści. Trwa on w godzinach 11-17 (niedziela do 16) przez 3 dni targów, w Sali Cesarskiej Hali Stulecia. Przewidzieliśmy 300 miejsc siedzących, lecz w przeszłości najciekawsze prelekcje gromadziły ponad 500 osób!

 

Program Festiwalu:

Piątek 23.02

10:00- 10.50 RoadTripBus: Starym busem przez Bałkany
11:00-11:50 Jerzy Górski
12:00-12:50 Klaudia i Marcin Majdeccy: Podróż w poszukiwaniu huaca
13:00-13:50 Zbigniew Kletowski ( prelekcja seniora): Japonia widziana oczami Polaka
14:00-14:50 Paulina Reperowicz : Słów kilka o podróżowaniu w indyjskim stylu
15:00-15:50 Teresa Chudecka: Tańcząca ze światem na Kubie
16:00-16:50 Alicja Kubiak i Jan Kurzela: Papua Zachodnia: Ostatnie pokolenie

Sobota 24.02

10:00-10:50 Beata i Paweł Pomykalscy: Jugosławia. Rozsypana układanka
11:00-11:50 Monika Witkowska : Góry z duszą. Pasja i przygoda
12:00-12:50 Dagmara Bożek -Andryszczak, Piotr Andryszczak: Dom pod biegunem. Gorączka (ant) arktyczna
13:00-13:50 Jakub Porada: Pokaż nam świat
14:00-14:50 Anna Borecka: 200 Szczytów Świata – jak realizować wielki projekt małym kosztem
15:00-15:50 Aleksander Doba
16:00-16:50 Adam Kwaśny: Kuba- wyspa spotkań- ludzie i bogowie

Niedziela 25.02

10:00-10:50 Teresa Słabińska (prelekcja seniora): SeneGambia-100% egzotyki.
11:00-11:50 Szymon Radzimierski - Etiopia. U stóp góry ognia
12:00-12:50 Grzegorz Kapla: Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem
13:00-13:50 Aleksander Doba
14:00-14:50 5thousandsteps: 12latka, 50 krajów i wszystko, co poszło nie tak
15:00-15:50 Jakub Kamiński: Roadtrip przez całe Stany Zjednoczone

 

Aleksander Doba

doba
Aleksander Doba

Aleksander Doba to najbardziej znany kajakarz w Polsce. Jego osiągnięcia znane są na całym świecie. Jako pierwszy przepłyną Atlantyk kajakiem, a w ubiegłym roku powtórzył to osiągnięcie w drugą stronę (z USA do Europy). W 2015 roku został uznany człowiekiem roku National Geographic.

Pan Olek na targach we Wrocławiu pojawi się już po raz trzeci. Tym razem będzie gościem przez 2 dni – sobotę i niedzielę.

Jakub Porada

Jakub Porada – Pokaż nam świat

Krótkie wypady za małą kasę z gwarancją wielkich przeżyć.

Myślisz o urlopie? Wykorzystuj weekendy i każdy wolny dzień. Podpowiem ci, jak to zrobić. Barcelona, Brighton czy Liverpool?

A może morawska toskania albo węgierska puszta? Wystarczy poszukać w sieci biletów albo usiąść za kółkiem. Każdy sposób jest dobry, by poznać nowe miejsca i ludzi.

Monika Witkowska

Góry z duszą. Pasja i przygoda

Góry z duszą to pozycja uniwersalna: zarówno dla tych, którzy po górach chodzą, albo nawet się w nich wspinają, jak i tych, których górskie zainteresowania ograniczają się tylko do książek. Na treść poszczególnych rozdziałów składają się relacje z wypraw autorki, uzupełnione wieloma ciekawostkami, legendami, informacjami przyrodniczymi, historycznymi, etnograficznymi, a ponadto radami praktycznymi dla tych, którzy opisane góry też może zapragną zdobyć. To już drugi tom serii Gór z duszą, ale jeśli ktoś nie zna pierwszego, to nie szkodzi – kolejność czytania jest dowolna!

Grzegorz Kapla

kapla
Grzegorz Kapla

Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem

Gruzini nie lubią stać w kolejkach, więc usiedli pod drzewem i odszpuntowali beczułkę wina. A kiedy nadszedł wieczór, Wszechmocny przysiadł się do nich bo poznał, że to było dobre wino. Posłuchał gruzińskich opowieści, popróbował baraniny i posmutniał, bo pojął że bardzo ich polubił, tymczasem nie został mu już ani jeden dobry kawałek świata. A potem westchnął i dał im ten, który stworzył dla samego siebie. Najpiękniejszy kraj świata. Gruzja jest taka po dziś dzień. Niespieszna, rozgadana i choć nękają ją kataklizmy i wojny, to wie, że przeminą i ma w sobie święty spokój.

Jerzy Górski

Jerzy Górski to mistrz świata w podwójnym Ironmanie – jednych z najcięższych zawodów thriatlonowych na świecie. Z urodzenia jest Dolnoślązakiem, pochodzi z Głogowa.

Jednak historia Pana Jerzego nie jest typowa. Zanim osiągnął niesamowite sukcesy sportowe, poprzedzał burzliwy okres z narkotykami w tle. Po kilku latach walki, stał się tym, kim jest teraz.

Szymon Radzimierski

Szymon Radzimierski – Etiopia. U stóp góry ognia

Prawdziwy zapis egzotycznej wyprawy do serca Afryki!

Kręci cię nocna wspinaczka do krateru rozżarzonej lawy? Chcesz wiedzieć, co się czuje, gdy dzikie hieny jedzą ci z ręki albo hipopotam niemal wywraca łódź, którą płyniesz? A może masz ochotę poznać tajemniczych Mursich, pijących krew, czy nieustraszonych Hamerów skaczących po grzbietach byków? Dobrze trafiłeś! Przed nami jeszcze noc w bazie wojskowej na słonej pustyni, gigantyczny pyton w śmiertelnym uścisku z serwalem, groźne krokodyle i tysiąc innych przeżyć. Strasznych, śmiesznych i szokujących.

Prosto spod K2 na targach Rafał Fronia!

Prosto spod K2 na targach Rafał Fronia! Uczestnik obecnej wyprawy na K2, przyjedzie na Targi, jego występ na scenie głównej zaplanowany jest na godz, 10:20 w sobotę. Rozmowę przeprowadzi Anna Borecka. Usłyszymy opowieści z „pierwszej ręki” jak naprawdę jest na K2. Serdecznie zapraszamy.

Po wystąpieniu Pan Rafał będzie obecny na stoisku Księgarni Podróżnika i Wydawnictwa Plan.

Zbigniew Kletowski – „Japonia widziana oczami Polaka”

Autor prezentacji jest fizykiem i emerytowanym profesorem nadzwyczajnym Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Realizując wspólne projekty badawcze,  przebywał kilkakrotnie na Uniwersytecie w Osace w latach 1996 – 1999. Ponieważ jednym z jego zainteresowań jest fotografia to plonem jego pobytów w Japonii, oprócz efektów naukowych, było  kilkanaście wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. W internecie od 20 lat istnieje jedna z pierwszych polskojęzycznych wystaw fotograficznych poświęconych Japonii jego autorstwa. Jest ona zatytułowana „Obrazki z Japonii

Klaudia i Marcin Majdeccy – Podróż w poszukiwaniu huaca

Przemierzyliśmy ponad 7 000 km od ośnieżonych sześciotysięczników And, przez dżunglę, po pustynie, solniska i ogromne jezioro Titicaca. By poznać tajemniczą historię Inków i ich imponujące dokonania. By zanurzyć się w ciekawym folklorze i zasmakować niezwykłej kuchni. By zrozumieć keczuańskie postrzeganie świata i fenomen Wirakoczy. By złożyć wizytę Pachamamie i móc doświadczyć potęgi żywiołów. Wreszcie, by poznać własne granice i możliwości (na ponad 5000 m n.p.m.!) By odkryć i doświadczyć huaca, czyli czegoś wyjątkowego, tajemniczego, mistycznego.

Jakub Kamiński: Roadtrip przez całe Stany Zjednoczone

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, członek Klubu Podróżników BIT i organizator festiwalu Dni Podróżnika. Każdą wolną chwilę przeznacza na podróże – ponieważ dla chcącego nic trudnego. Najbardziej marzy o Ameryce Południowej, a najlepiej dopłynąć do niej jachtostopem.

Roadtripbus – Wojciech Grabowski oraz Katarzyna Kosowska – Starym busem przez Bałkany

„Starym busem przez Bałkany”

Wojciech Grabowski oraz Katarzyna Kosowska na spotkaniu opowiedzą o swoich przygodach, które przeżyli podczas ponad miesięcznej podróży po Bałkanach prawie 25 letnim busem. Spanie na wędkarskich łódkach na Dunaju, nocleg pod opuszczoną olimpijską skocznią, krowy wychodzące na autostrady w Albanii czy strzelanina na bułgarskiej plaży to tylko ułamek ciekawych historii, które opowiedzą autorzy www.roadtripbus.pl – jednego z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce.

5thousandsteps „12latka, 50 krajów i wszystko, co poszło nie tak”

Sara, młodsza połowa rodziny, żywe srebro otwarte na ludzi, nie straszny jej nocleg w namiocie podczas ulewy, nieprzespane noce czy jedzenie ryżu przez tydzień, gotowa wyjechać o każdej porze dnia i nocy na wspinaczkę w ukochane Dolomity. Weszła na 4-tysięcznik, stworzyła swoją pierwszą grę komputerową i marzy o pracy programistki. Prywatnie zakochana w języku rosyjskim, jej najlepszy przyjaciel to Serb, a z sąsiadami rozmawia po angielsku.

Teresa Słabińska: Senegambia- 100% egzotyki

Zapraszamy na prelekcję Pani Teresy, od 10 lat słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku na ul. Dawida. Pani Teresa od kilku lat podróżuje po całym świecie. Oprócz Europy zwiedziła kilka krajów Azji, Afryki i Ameryki Środkowej. Pani Teresa jest również żeglarką i oprócz jezior mazurskich pływała wokół wysp Grecji i Chorwacji.

Gambia to najmniejsze państwo Afryki. Nazywa się ją „państwem rzeki”, ponieważ przez cały kraj przepływa potężna rzeka Gambia. Bierze ona swój początek w Gwinei a wpływa do Oceanu Atlantyckiego.

W Gambii atrakcję stanowią rozległe piaszczyste plaże a dla bardziej mobilnych osób „ Małpi Park”, wielki targ rybny Tanji czy barwny zawsze pełen ludzi Albert Market w Banjulu- stolicy państwa.

Teresa Chudecka – Tańcząca ze Światem na Kubie

Teresa (Tess) Chudecka – Absolwentka psychologii, marzycielka i niepoprawna optymistka. Miłośniczka motoryzacji, podróży i tańca. Z miłości do niego postanowiła przetańczyć cały świat ucząc się przy tym narodowych tańców odwiedzanych przez nią miejsc. Odbyła samotną podróż po Europie, Ameryce Południowej i Karaibach, w najbliższych planach: Bałkany i Meksyk. Prowadzi bloga: www.adventuretess.com

Tańcząca ze Światem na Kubie
To kolejna wyprawa w ramach projektu Tańcząca ze Światem. Tym razem Tess wyruszyła w poszukiwaniu korzeni tańca na Kubę. To właśnie tam narodziło się wiele znanych dzisiaj tańców: salsa, rumba, cha cha cha. Zrodzone z mieszanki kulturowej mieszkańców do dzisiaj są jednym z najważniejszych przejawów kulturowych. Chciała nie tylko tańczyć, ale również obserwować jak zmienia się ta jedna z najbardziej kolorowych wysp świata tuż po śmierci wieloletniego, komunistycznego przywódcy – Fidela Castro.

Paulina Reperowicz – Słów kilka o podróżowaniu w indyjskim stylu

Wyobraźcie sobie przestrzeń szczelnie wypełnioną ludźmi. Wyobraźcie sobie podróżnych, napływających z każdego kierunku, dźwigających paczki, beczki i bagaże. Do tego dołóżcie krzyki dzieci oraz ciągle nawoływania dochodzące z każdego kierunku. Oto obraz idealny peronu dworcowego w Indiach.

Kiedy pierwszy raz znalazłam się na stacji miałam ochotę cofnąć się i zostać w Mumbaju (chociaż w ciągu dwóch dni zdążył dać mi mocno w kość). Mój pociąg był już tak naszpikowany ludźmi, że miałam wrażenie, iż nie wciśnie się tam nawet mrówka. Każdy centymetr przestrzeni był zajęty. Gdzieś leżały pakunki, dzieci przyzywały swoich rodziców, a pasażerowie ekstremalnie ściśnięci próbowali spać. Nocna podróż zapowiadała się ciekawie! Niewiele się pomyliłam, gdyż ten przejazd, ze względu na nagromadzenie wrażeń i obrazów, zapamiętam chyba do końca życia,
Moja włóczęga po Indiach nie ograniczyła się tylko do pociągów. Były też autobusy, motocykl i moje ulubione tuk-tuki.

Dagmara i Piotr Andryszczak – Dom pod biegunem.

Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna to historia małżeństwa z Krakowa, Dagi i Piotrka, którzy pewnego zwykłego dnia 2012 roku wpadli na niezwykły pomysł wysłania aplikacji na wyprawę pod biegun. Rok pobytu w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie wystarczył, by zupełnie przypadkowy wyjazd wywołany chęcią przeżycia arktycznej przygody przerodził się w prawdziwą fascynację i zachorowaniem na mityczną gorączkę polarną. Prawie trzy lata usilnych starań zakończyły się udziałem w kolejnej rocznej wyprawie – tym razem do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. W ten sposób Daga i Piotrek zostali pierwszym małżeństwem, które przezimowało w obu polskich stacjach polarnych.

Beata i Paweł Pomykalscy – Jugosławia

Nie tak dawno temu, kilkaset kilometrów od południowych granic Polski, istniało państwo, przez wielu uważane za idealne. Powstało jako idea fix jednego człowieka, któremu udało się w jedną całość złożyć układankę różnych narodów i grup etnicznych, języków i alfabetów, kultur i religii. Na kilka dekad w ramach projektu zwanego Jugosławią ujarzmił tę wybuchową mieszankę . Choć na jego rządach kładło się mnóstwo cieni, to póki żył, wszystko działało bez większych zarzutów. Bo (byłych) Jugosłowian więcej łączy niż dzieli. Na gruzach ich niegdyś wspólnego państwa, istnieje dziś kilka niezależnych republik.

Anna Borecka – 200 Szczytów Świata – jak realizować wielki projekt małym kosztem

Anna Borecka – jedyna polska alpinistka, która realizuje projekt zdobycia najwyższych szczytów we wszystkich państwach na świecie, w dodatku podróżując autostopem w pojedynkę. Większość gór zdobyła sama, a niektóre z nich – wspólnie z napotkanymi osobami lub wspinając się zespołowo. W ramach projektu „200 Szczytów Świata” osiągnęła najwyższe wierzchołki w 46. krajach, między innymi:
– Mont Blanc (4 810 m n.p.m.) Francja, Europa,
– Demawand (5 610 m n.p.m.) Iran, Azja,
– Aconcagua (6 962 m n.p.m.) Argentyna, Ameryka Południowa,
– Jebel Toubkal (4 167 m n.p.m.) Maroko, Afryka.

W dniu 24.02.2018 r. o godz. 14.00 (sobota) Anna Borecka poprowadzi nową prezentację pt.
„200 Szczytów Świata – jak realizować wielki projekt małym kosztem”.

Alicja Kubiak i Jan Kurzela – Papua zachodnia: ostatnie pokolenia

Czerwiec 2017 r. spędziliśmy na Papui Zachodniej podążając śladami ostatnich ‘dzikich’ plemion. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które nie poddały się ‘ucywilizowaniu’ w ogóle. Nie są to co prawda całe plemiona, bo co oczywiste, ludzie młodzi jak najbardziej opowiadają się za lepszym, łatwiejszym życiem i przenoszą się do wiosek i miast, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50~60 lat temu.
Mówimy tutaj o kanibalach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci ale także o plemionach, które prowadziły łowicko- rolnicze życie jak na przykład Dani.

Adam Kwaśny – Kuba – wyspa spotkań – ludzie i bogowie

Największą wyspę Karaibów przez wieki zamieszkało wiele ludów i liczni bogowie – większość najczęściej wbrew własnej woli. Dawne wierzenia wytępionych bezlitośnie Indian zmieszały się z kulturą i religiami przybyszów z Hiszpanii, Afryki, Chin i wszystkich innych, których przywiały tu niespokojne wiatry.

Adam Kwaśny z Towarzystwa Przyjaciół Kuby zabierze nas na wędrówkę przez kubańskie drogi i bezdroża, uchyli rąbka tajemnic afrykańskich czarowników, zaprowadzi do miejsc, w których do dziś praktykuje się animistyczne rytuały. Pokaże, jak kubańscy bogowie (orichas) towarzyszą ludziom w ich doczesnym życiu. Dowiemy się też, gdzie dusze Kubańczyków trafiają po śmierci i który z bogów nie znosi rozgotowanej fasoli.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław