10. Edycja!  Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław - 23-25 lutego 2018, Hala Stulecia

festiwal podroznikow

Program Festiwalu Podróżników

Piątek
10:00 - 10:50 Piotr Porożyński - "Ten straszny Iran"
11:00 - 11:50 RoadTripBus - "Starym busem na Koło Podbiegunowe"
12:00 - 12:50 Izabela Nowek-Tomczyk - "Albania poza utartym szlakiem!"
13:00 - 13:50 Bartosz Żukowski "Czarnobyl - fascynujące miejsce nie tylko dla eksplorerów"
14:00 - 14:50 Małgorzata Szumska "Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach"
15:00 - 15:50 Armin Mikos v. Rohrscheidt "Jakie historie opowiada dziedzictwo?"
16:00 - 16:50 Emil Witt "Na tratwie przez peruwiańską puszczę"

Sobota
10:00 -10:50 Olka Zagórska-Chabros & Marek Chabros - „Bałkany zimą... nie tylko dla koneserów”
11:00 - 11:50 Jacek Jasiński „Cztery Pory Roku w Siodle”
12:00 - 12:50 Szymon Radzimierski - Borneo - Gość specjalny
14:00 - 14:50 Agnieszka Kępska „Wyprawy do ‘Krainy Olbrzymów’ 2011 – 2015”
15:00 - 15:50 Szymon Podróżnik "Spotkania w podróży. Rok w Ameryce Południowej"
16:00 - 16:50 Gosia i Michał Brezdeń "Kierunek na Wschód. Gdzie nas poniesie?"

Niedziela

10:00 - 10:50 Klub Podróżników Soliści | Marek Wójciak - "Kolumbia - nieodkryta perła Ameryki"
11:00 - 11:50 Dwa razy ziemia "Azja bez cenzury. Historie śmieszne i nieśmieszne"
12:00 - 12:50 Globtroterek "Europa z dzieckiem - gry miejskie i super rodzinna zabawa"
13:00 - 13:50 Tomasz Michniewicz - Gość specjalny
14:00 - 14:50 Mateusz Poślednik "Mati w Meksyku"
15:00 - 15:50 Krzysztof Kwiatkowski "Ciepło. Zimno. Maroko i Islandia."

 

Szymon Radzimierski - Gość specjalny

Hejka, to ja Simon! Zapraszam na spotkanie na Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu i prezentację o moim ukochanym Borneo :) 

 Chcecie posłuchać jak 8-latek odnalazł się na Kalimantanie? Opowiem o tym jak przetrwałem 7-dniowy trekking w dżungli, co tam jadłem, co piłem i gdzie spałem, jak miałem bliskie spotkanie z wężem. Usłyszycie też jak trafiłem do domu Łowców Głów, co tam przeżyłem i dlaczego godzina odlotu samolotu nie miała żadnego znaczenia ;)

Prelekcja odbędzie się w sobotę, 25.02 o godz. 12 w Hali Stulecia (Sala Cesarska, Festiwal Podróżników)

Czytaj więcej...

Tomasz Michniewicz - Gość specjalny

Tomek Michniewicz to dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor czterech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu “Inny świat” w telewizji TTV, audycji “W drogę” w Radiu Zet (a wcześniej “Reszty świata” w Jedynce i “Trójka Przekracza Granice” w Trójce) i założyciel projektu Manufaktura Podróży. Laureat czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel, nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic “Traveler”.

Prelekcja odbędzie się w niedzielę, 26.02 o godz. 13:00 W sali Cesarskiej Hali Stulecia

Czytaj więcej...

Piotr Porożyński | "Ten straszny Iran"

Islamska Republika Iranu. Kraj straszny i niebezpieczny czy piękny i gościnny? Opowiem o naszej wyprawie do Iranu podczas wiosennego święta
Nowruz, perskiego nowego roku. O kraju pełnym pamiątek z czasów imperium perskiego, o dzisiejszej nowoczesności w zderzeniu z tradycją szyickiego islamu, ale przede wszystkim o dzisiejszych Irańczykach których wielu spotkaliśmy na swojej drodze.

Czytaj więcej...

Marek Wójciak - Kolumbia - nieodkryta perła Ameryki

Marek Wójciak Rocznik 86’. Od najmłodszych lat ciekawy świata, ale dopiero na studiach pokonany przez pasję do podróży. Biegle posługuje się 4 językami, a komunikatywnie jeszcze kilkoma więcej. Z zawodu i pasji fotograf, odkrywca nowych miejsc usilnie starający się zgubić w każdym nowym mieście. Prywatnie w związku z Italią. Miłośnik wschodów i zachodów słońca, szlajania się i zabawy włosami. Podczas klubowych wyjazdów poprowadzi Was w najpiękniejsze miejsca i zadba o jak najwyższą jakość zdjęć.

Czytaj więcej...

Armin Mikos v. Rohrscheidt | "Jakie historie opowiada dziedzictwo?"

Armin Mikos v. Rohrscheidt opowie głównie o kilku szlakach. Nie tych górskich ani leśnych, raczej o tych, które stworzyła historia i kultura. Poznaniak, właściciel biura podróży KulTour.pl, od kilkunastu lat zajmuje się badaniem, ale i tworzeniem tematycznych propozycji wędrówek dla wymagających i średnio zainteresowanych, jest jednocześnie podróżnikiem i badaczem. Ma na koncie kilkadziesiąt krajów, ale - co jego zdaniem ważniejsze i ciekawsze - kilka tysięcy zbadanych i kilkaset „złożonych” turystycznych opowieści o ludziach i miejscach, o zaskakujących historiach i o wydarzeniach, które przebiegały zupełnie nie tak, jak nas uczono w szkole.

Czytaj więcej...

Bartosz Żukowski | "Czarnobyl - fascynujące miejsce nie tylko dla eksplorerów"

Bartosz Żukowski, pasjonata nietypowych, niebezpiecznych i trudno dostępnych, a czasami dotkniętych katastrofą ekologiczną miejsc, podróżujący od prawie 20 lat. Kiedyś Afganistan, Tadżykistan czy Burundi, teraz Czarnobyl, Skrunda-1 (na Łotwie) czy tereny po wyschniętym morzu Aralskim w Uzbekistanie. Jak wygląda turystyka w zamkniętej Strefie Czarnobylskiej? Jak się tam dostać? I przede wszystkim dlaczego Strefa jest fascynująca, uzależnia i dlaczego mamy do czynienia z lawinowo rosnącym zainteresowaniem tym niezwykle ciekawym obszarem?

Czytaj więcej...

Jacek Jasiński | "CZTERY PORY ROKU W SIODLE – projekt konnych wędrówek bocznymi ścieżkami Polski, Europy, Świata"

Projekt „Cztery Pory Roku w Siodle” trudno opisać jednym zdaniem – jest to po prostu swobodna opowieść o narodzinach i realizacji marzenia, które pojawiło się w dzieciństwie, przetrwało w uśpieniu przez kilkanaście lat i nagle eksplodowało. Konie i podróże intrygowały mnie od zawsze. Niestety przez wiele lat nie miałem możliwości realizowania mojej pasji – do czasu, do dnia kiedy porzuciłem wygodną pozorną stabilizację i zacząłem spełniać własne pomysły. Wędruję z końmi po Polsce, Europie, Azji, niezależnie od pory roku i pogody.

Czytaj więcej...

Izabela Nowek-Tomczyk | Moja Albania | "Albania poza utartym szlakiem"

Bałkany uzależniają! Są celem wielu wypraw i wędrówek, bo mają w sobie wszystko w czym podróżnik może się zakochać. Izabela z tej miłości osiadła w Albanii – jednym z wciąż najbardziej tajemniczych krajów regionu. W 2011 roku, kiedy zaczęła tam pracować niewiele osób wyobrażało sobie, że za kilka lat będzie to wakacyjny hit. Aktualnie rzesze turystów przybywają do tamtejszych kurortów. Jednak są jeszcze miejsca, które kuszą tajemnicą i dzikością. Na prezentacji usłyszymy między innymi jak się tam żyje oraz o tym jak zejść z utartego szlaku i odkryć Albanię dla siebie.

Czytaj więcej...

Agnieszka Kępska | "Wyprawy do ‘Krainy Olbrzymów’ 2011 – 2015”

Będzie to kolejna już prezentacja z zakresu tematyki Skandynawii przygotowana i zaprezentowana przez Agnieszkę Kępską, ale jednocześnie pierwsza we Wrocławiu. Z tej okazji Autorka przedstawi jedną z najciekawszych krain Norwegii, prezentując z niej wybrane zdjęcia - uchwycone podczas czterech górskich wypraw - oraz przybliżając ją ciekawymi opowieściami przeplatającymi się z najważniejszymi dotyczącymi ją faktami.

Czytaj więcej...

Globtroterek | "Europa z dzieckiem - gry miejskie i super rodzinna zabawa"

Jedyna w swoim rodzaju prelekcja dla dzieci i rodziców! Nasze rodzinne podróże są pełne zabaw, zagadek i ciekawostek. Każde miejsce w Europie zwiedzamy grając w grę miejską. Dla nas miasto zmienia się w wielką planszę, budynki, a ulice i parki mają dla nas zadania do wykonania i zagadki do rozwiązania. Szukaliśmy domku dla rybki w Barcelonie, skarbów w Dubrowniku, elementów maski w Wenecji i złodziei słoneczników w Arles.

Czytaj więcej...

Wojtek Grabowski i Katarzyna Kosowska | RoadTripBus | "Starym busem na Koło Podbiegunowe"

Wojtek Grabowski i Katarzyna Kosowska to autorzy projektu podróżniczego i bloga RoadTripBus. Ich znakiem rozpoznawczym jest ponad 20-letni, czerwony Volkswagen Transporter T4, którym od 2015 roku odwiedzili niemal 30 państw. Podczas prezentacji opowiedzą o swojej miesięcznej podróży na Koło Podbiegunowe, którą odbyli w lipcu 2016 roku wspólnie z osobami poznanymi w Internecie.

Czytaj więcej...

Mati Poślednik | TropemMatiego | "Mati w Meksyku"

Na prelekcji "Mati w Meksyku" opowiem o tym odległym i niezwykłym państwie. Pokażę piramidy pradawnych ludów takich jak Majowie, Aztekowie, Toltekowie, itp. Pozostałości po ich wielkich miastach. Zwrócę uwagę na ich odmienne podejście do zmarłych i śmierci. Meksyk ma też niesamowite atrakcje naturalne, takie jak cenoty, wulkany i wiele innych.

Czytaj więcej...

Szymon Podróżnik | Pies, wędrowiec i stara chata | "Spotkania w podróży. Rok w Ameryce Południowej"

Moja wyprawa to ciąg wolontariatów-przystanków w czasie których poznawałem życie zwyczajnych-niezwyczajnych ludzi i próbowałem im pomóc. Praca z dziećmi mieszkającym w więzieniu, zbieranie koki z mieszkańcami, udział w obrzędach pogrzebowych zarezerwowanych tylko dla prawdziwych Indian Keczua czy pomoc dzieciakom w slumsach Limy to wydarzenia tak mocne i przemieniające, że dzielę się z nimi by przypominać o tym, że życie jest najważniejsze.

Czytaj więcej...

Emil Witt | "Na tratwie przez peruwiańską puszczę"

Emil Witt od 4 lat szukał izolowanych Indian, żyjących tak jak się żyło przed wiekami. W końcu się udało. Wybrał się z Łukaszem Tulejem w okolice Parku Narodowego Manu i tam skonstruowali sami tratwę i następnie postanowili spłynąć rzeką Madre de Dios, aż do Boca Colorado. Niestety drugiego dnia spływu Łukasz doznał obrażeń od wystającego z rzeki konara, w który uderzyli i musiał wrócić do cywilizacji. Emil po załatwieniu transportu dla kolegi, zaprzyjaźnił się z Indianami z Plemienia Yine i z ich pomocą spełnił swoje marzenie spotkania niekontaktowanych plemion Indiańskich. A co z tratwą?

Czytaj więcej...

Olka Zagórska-Chabros & Marek Chabros | Bałkany i Podróże według rudej | "Zimowe Bałkany... nie tylko dla koneserów"

Kraje Półwyspu Bałkańskiego kojarzą się przede wszystkim z letnim, wakacyjnym wypoczynkiem. Słońce, wysokie temperatury, plaża, morze. Jednak czy warto udać się tam wtedy, gdy jest zimno, pada śnieg i ogólne warunki bywają dalekie od idealnych? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć sobie pod koniec 2014 roku, gdy zdecydowaliśmy spędzić sylwestra w Albanii. Bałkany w zimowej otoczce na tyle nam się spodobały, że czterokrotnie odwiedzaliśmy je w okresie grudnia/stycznia.

Czytaj więcej...